Виклик лікаря
067-743-86-40

ЛЕТІЛА – НЕ ЗАЛЕТІЛА АБО ПСЕВДОВАГІТНІСТЬ!

псевдо вагітність

Закінчилась тічка, і наша собака стає спокійнішою, збільшується її апетит, молочні залози набрякають і з’являється молозиво. Можливі дві реакції. “Невже не встежили на прогулянці і улюблена дівчинка завагітніла?!?” Або, якщо цуценят потребують: “Богу дякувати, пов’язалася!” …Та малечі наприкінці терміну вагітності немає…

Собачий організм не турбують наші переживання. Інколи у сук виникає помилкова вагітність (“ложная беременность”, псевдовагітність, лакторея) стан, при якому незапліднена сука поводиться так, ніби насправді чекає цуценят. Псевдовагітність з’являється у тварини після статевого циклу, незалежно відбувся статевий акт чи ні. Найчастіше вона буває у собак, рідко – у кішок і кролиць. Точну причину виникнення псевдовагітності не встановили, вважається, що вона настає на фоні гормональних розладів і собака “думає”, що вона вагітна. Є також відомості, що в основі псевдовагітності лежить генетика, адже такий стан часто успадковується. Якщо у суки з’являється такий стан, є велика ймовірність, що він буде повторюватися після кожної тічки, до того ж сила ознак буде наростати.

Розглянемо стадії циклу: із стану відносного спокою під дією гормонів організм суки переходить у фазу підготовки до тічки: сука стає знервованою, а часом навіть і агресивною. Далі, під дією наступних гормонів, настає фаза статевої охоти, дозрівання яйцеклітин. Тічка підходить до свого фіналу – собака заспокоюється, її нервова напруга спадає. І тут, з незалежних причин, на гормональному фоні з’являються гормони вагітності (незалежно від того, настала вона чи ні). Ці циклічні зміни гормонального рівня в організмі і приводять до змін психологічних і фізичних, і часом, неможливо визначити, вагітна сука чи ні, поки не зробиш УЗД.

Зовнішні ознаки псевдовагітності повністю збігаються з ознаками, що виникають в ході нормальної вагітності. Насамперед спостерігається зайва “схвильованість”. Сука будує собі “гніздо” з небаченим ентузіазмом, копає в своїх лежаках і будиночках, ніби упорядковуючи їх. А як вона дбає про своїх псевдоцуценят! Гостро реагує на іграшки, що пищать, котенят, що живуть разом з нею, охороняє їх, підкладаючи під себе. Будь-яка знайдена і принесена в “лігво” м’яка іграшка піддається щохвилинному облизуванню і найретельнішій опіці. “Псевдомама” з небажанням виходить на вулицю, а після повернення відразу кидається облизувати, обнюхувати і доглядати своїх “псевдодітей” – тапочки, м’ячики і інші загадкові предмети. Окрім того, збільшуються і міняють пігментацію молочні залози, росте живіт суки, утворюється цілком реальне молоко! При ускладнеій формі псевдовагітності у суки спостерігається пригнічення, зниження апетиту, кульгавість, хиткість задньої частини тіла. Виділення із піхви можуть бути відсутні або виділятися в невеликій кількості: кровянисті із матки. Вульва збільшена, припухла, темнорожевого кольору.

Відмітимо, псевдовагітність може проявляється по-різному. У когось вона обмежується лише невеликим набряканням сосків та молочних залоз, а у когось закінчується повноцінним годуванням підкидишів, що залишилися без мами.

Звичайно, при такій вагітності не може бути ворушіння цуценят всередині утроби. Мабуть, це єдина ознака, завдяки якій досвідчений собаківник може відрізнити справжню вагітність від помилкової.

Небезпеки псевдовагітності. Застій молока може привести до запальних процесів в молочній залозі, які, разом з несприятливим гормональним фоном, створять умови для росту пухлини. Підвищена ж нервова збудливість негативно позначиться на поведінці тварини. Суки у яких відмічали псевдовагітність можуть бути схильні до піометри. При цьому, більше хворіють піометрою ті тварини, яких лікували від псевдовагітності гормональними препаратами. Тому обов’язково і невідкладно потрібно звертатись до ветеринара.

Стан, коли ваша “дівчинка” вважає себе мамою, триває зазвичай не більше 6-8 тижнів але може бути в межах від 3 до 14 тижнів. На цей час вам доведеться набратися терпіння.

Вважається, що суки, котрі пережили помилкову вагітність, із задоволенням стають прийомними матерями або годувальницями не лише для собак своєї породи, але і в принципі, для будь-якого цуценяти. За необхідності можна використовувати цей момент на благо і собі і своїй вихованці. —

Що робити, якщо здається, ніби ваша “дівчинка” близька до “божевілля” на ґрунті материнства? Окрім порад лікаря, рекомендуємо:

- виключити з раціону собаки молочні продукти, обмежити її в споживанні продуктів, багатих білками і вуглеводами, не дозволяйте багато пити;

- у жодному випадку не зціджуйте молоко з молочних залоз (!) – подібними діями ви лише розвинете небажаний стан собаки;

- більше гуляти і відволікати суку від її “материнських турбот”. Не провокуйте суку всілякими іграшками або предметами, що викликають у собаки відповідний інтерес і звичайно не приносьте додому котенят і цуценят “на час годування”.

- використовувати заспокійливі засоби тільки за рецептом ветеринара (!) та притримуватися усіх його порад.

У разі тривалої такої вагітності ветеринар може запропонувати лікування гормональними препаратами. Що стосується хірургічного втручання, то, всупереч поширеній думці, що лікареві ніщо не доставляє більшого задоволення, ніж зроблена комусь операція, ветеринари радять стерилізувати суку лише у тому випадку, коли не допомагають інші засоби, а перебіг псевдовагітності носить важкий характер і виникають ускладнення, що загрожують собачому здоров’ю.

 

Деякі помилки щодо псевдовагітністі:

1. Якщо розорити гніздо, зроблене собакою то вона швидше повернеться до свого звичайного стану.

Це не так. Собака лише сильніше нервуватиме і переживатиме, адже розорення гнізда представляє загрозу для життя її “віртуальних цуценят”. А в тому випадку, якщо дитинчатами стають такі відчутні речі, як тапочки, шапки або м’які іграшки, їхня пропажа на довгий час позбавить собаку спокою, заподіє їй немало страждань.

2. Помилкова вагітність є причиною новоутворень і хвороб молочної залози.

Прямої залежності між цими процесами не виявлено, адже при подібних захворюваннях мають значення багато чинників. Мастит і мастопатії| спостерігаються і у стерилізованих собак і таких, що регулярно народжують. Проте, якщо у вашого собаки псевдовагітністі носять важкий і тривалий характер, її слід регулярно показувати фахівцеві.

3. Якщо дати собаці народити один раз, то несправжня вагітність більше не повториться.

Не слід думати, що собака зуміє по справжньому оцінити всі тяготи материнства і не зважиться “заводити дітей” надалі. Наявність або відсутність прагнення мати потомство цілком і повністю залежить від фізіології собаки, а не від її рішення.

І на сам кінець. Якщо ви вирішили завести нового вихованця, але ваш собака сприймає чужаків агресивно, то помилкова вагітність – саме час для придбання маляти. Сука, прагнучи доглядати немовлят, з радістю прийме і навіть вигодує і цуценят, і кошенят, і кроленят.

Р.S.: запам’ятаєте: собака скулить, виє і в’є гніздо з   вашого улюбленого костюма не для того, щоб досадити вам. Не лайте її за проявлення помилкової вагітності, запасіться терпінням і допоможіть собаці щонайшвидше повернутися до нормального стану.

 

лікарі вет. мед. Федорович В.Л., Котис Н.М.
Ветеринарна клініка.
Акушерство, діагностика, травматологія, хірургія, вакцинації, онкологія, виклик лікаря додому.

Адресa
Львів, вул. Лікувальна, 7 тел. 292-19-77;
Нічний виклик 067-743-86-40.

Posted in Без категорії | Коментування вимкнено